Święto Szkoły

W czwartek 10 listopada 2011 roku w Gimnazjum w Sierakowicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość – uczczenie Dnia Niepodległości, I rocznica nadania szkole imienia Józefa Piłsudskiego oraz dziewiąta edycja Konkursu Historycznego o Puchar Dyrektora Gimnazjum.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się część upamiętniająca 11 listopada 1918 roku. Z tej okazji przy udziale Sztandaru Szkoły i po odśpiewaniu Hymnu Narodowego przeprowadzono apel poległych. Następnie w okolicznościowych przemówieniach organizatorów i Dyrektora Pana Krzysztofa Andryskowskiego przypomniano najważniejsze fakty historyczne i wartości patriotyczne, których uosobieniem był w pewnym sensie Patron naszej szkoły.

O godzinie 11.00 rozpoczął się Konkurs, który składał się z czterech głównych konkurencji:

  1. części wiedzowej, w której uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością faktów, postaci i wydarzeń z lat 1914 – 1935,
  2. prezentacji musztry zespołowej oraz proporca drużynowego,
  3. albumu o tematyce związanej z Patronem,
  4. wykonania piosenki patriotycznej.

Dodatkowo oceniano doping i zachowanie podczas całości imprezy, w tym zachowanie fair-play wobec konkurentów.

W skład Komisji weszli: gość specjalny Pan Kapitan Andrzej Wygonny z 44 Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej w Siemirowicach, wicedyrektor Tomasz Ziemann, Witold Sildatk – historyk oraz przedstawiciel uczniów – Karolina Pobłocka z klasy Ig. Po zliczeniu wszystkich punktów ogłoszono wyniki:

I miejsce – klasa IIIc z 343 punktami,

II miejsce – klasa IIIe z 294 punktami,

III miejsce – klasa IIIh z 293 punktami.

Wynik był dużym zaskoczeniem dla uczestników jak i samej komisji, bowiem o wygranej przesądziła w zasadzie część wiedzowa, a wrażenie publiczności zwłaszcza po prezentacji musztry i piosenek patriotycznych mogło być odmienne.

Co podkreślił jednak wicedyrektor Tomasz Ziemann oraz na co zwracają uwagę organizatorzy – wszystkie klasy III doskonale przygotowały się do Konkursu, który w zasadzie był prezentacją dwumiesięcznej pracy metodą projektu pod nazwą „Józef Piłsudski – mój patron, mój wzór”.

W kategorii musztry i proporca bezkonkurencyjne okazały się klasy III F, III G i III D. Ich umundurowanie czy stopień opanowania komend były doskonałe. W nadchodzącym tygodniu proporce będzie można zobaczyć z bliska na auli szkolnej.

Pełny obraz przygotowania klas można było zobaczyć jednak dopiero podczas prezentacji piosenek patriotycznych. W tej części aż pięć klas otrzymały maksymalną liczbę punktów – III D, III E, III F i III G oraz III i. Niektóre aranżacje z własną oprawą muzyczną wywołały aplauz publiczności.

W opinii organizatorów nie uzyskana lokata, ale właśnie pokazanie poważnego podejścia do konkursu stanowi o tym, że wygrani są wszyscy uczniowie klas trzecich i ich Wychowawcy. Wszyscy bowiem pokazali jedną z najważniejszych cech charakteru naszego Patrona Józefa Piłsudskiego – odpowiedzialność.

Wszystkim bez wyjątku uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w wielkim święcie naszej małej uczniowskiej społeczności.

Po konkursie trzecioklasiści i wychowawcy wzięli udział w pokazie, który również miał charakter wojskowy. A to za sprawą Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, która pod dowództwem chorążego Komosińskiego zaprezentowała zebranym to, czym zajmuje się na co dzień. Na początku pokazano młodzieży, w jakim uzbrojeniu można spotkać żołnierza. Potem można było się przekonać na własnej skórze, jak reaguje nasze ciało podczas wypadku samochodowego, kiedy jest przypięte pasami i bez pasów przy prędkości około 10-12 km/h. Przy pomocy specjalnych okularów można było spróbować przejść slalomem po wyznaczonej trasie, co okazało się nie lada kłopotem. Następnie ochotnicy zostawili swoje torby i plecaki na środku hali, umieszczono w nich ładunki wybuchowe, a specjalnie wyszkolony pies odnalazł je bezbłędnie. Na koniec wszyscy udali się przed szkołę, gdzie pokazano fragment akcji, w której żandarmeria wojskowa zatrzymuje samochód z groźnym przestępcą, obezwładnia go, zakuwa go w kajdanki, przeszukuje i zabezpiecza samochód i znalezione w nim rzeczy. Największą niespodzianką okazała się możliwość „przejechania się” pojazdem żandarmerii na sygnale i to z dużą prędkością.

Ta część stanowiła swego rodzaju nagrodę dla uczestników projektu edukacyjnego, a tym samym konkursu historycznego i zakończyła obchody Święta Szkoły.

Organizatorzy: Rajmund Spręga, Witold Sildatk, Mirosława Tandek, Adrian Klawikowski.

Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.