Finał coraz bliżej...
Napisane przez  AK AK Konkurs Konkurs 169  czytań 169 czytań 2  komentarze 2 komentarze
printer

Już za dwa tygodnie Gala Finałowa Konkursu Historyczno-Filmowego pt. "Bohaterowie drugiego planu" organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Szkołę Filmową w Łodzi pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kolutury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzień Niepodległości 2015
Napisane przez  AK AK Święta Święta 1220  czytań 1220 czytań 2  komentarze 2 komentarze
printer

Sierakowice zdrowym patriotyzmem silne. Więcej po kliknięciu w obrazek.

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach miała miejsce patriotyczna uroczystość. Okazje były zasadniczo cztery – 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, Święto Szkoły przez fakt patrona i jego związku z odbudową niepodległości, ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych oraz XIII edycja Szkolnego Konkursu Historycznego o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Sierakowicach, będącego jednocześnie finałem projektu edukacyjnego klas trzecich.

Wyjątkowości imprezie dodał fakt, że gośćmi naszej społeczności w tym dniu byli radni Rady Gminy Sierakowice wraz z jej przewodniczącym, Wójt Tadeusz Kobiela wraz z zastępcą Zbigniewem Fularczykiem urzędnicy samorządowi oraz sołtysi – którzy w ramach sesji objazdowej znaleźli czas i przybyli na uroczystość. Wśród gości byli także: proboszcz parafii p.w. św. Marcina ks. Bronisław Dawidzki, przedstawiciele Rady Rodziców wraz z jej przewodniczącą Lucyna Gilmajster, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej z Elbląga oraz Zbigniew Satke – pedagog, działacz społeczny i członek rodziny o piłsudczykowskiej przeszłości.

Głównymi punktami święta był Apel poległych przeprowadzony przez phm. Witolds Sildatka i podległą mu 10SHD „Tajfuny”, wystąpienie przedstawiciela społeczności szkolnej pana Rajmunda Spręgi, Wójta Gminy pana Tadeusza Kobieli oraz prof. Satke, którzy przekazał do zasobów Biblioteki Szkolnej niezwykłą publikację z 1928 roku pt. „Dziesięciolecie państwa polskiego 1918-1928”.

W drugiej części uroczystości przewodniczący samorządów klas pierwszych złożyli w imieniu swoich rówieśników ślubowanie na Sztandar Szkoły, po czym wszyscy pierwszacy w uroczystej asyście pocztów pułkowych zostali pasowani przez dyrektora szkoły pana Krzysztofa Andryskowskiego szablą oficerską z 1921 roku – dokładnie taką samą, jaką posiadał w swojej kolekcji Marszałek Piłsudski.\

Pod poniższym linkiem dostępna jest galeria zdjęć z tej części imprezy – KLIK.

Trzecia część rozpoczęła się tuż po godzinie 11 – klasy trzecie przystąpiły do XIII edycji konkursu historycznego, który był jednocześnie finałem ich projektu edukacyjnego, który w tym roku nosił tytuł „Wojskowość w czasach Józefa Piłsudskiego”. W ciągu minionych dwóch miesięcy uczniowie pod opieką swoich wychowawców przygotowywały się do tego współzawodnictwa, na które składał się test wiedzy z historii z okresu 1794 – 1935, rozpoznawanie postaci oraz miejsc z tego okresu, wykonanie wiernej makiety wylosowanej wcześniej broni z czasów II RP, pokaz musztry zbiorowej w 11 osobowym pułku oraz zaprojektowanie i własnoręczne wykonanie proporca dla swojego pułku piłsudczykowskiego.

W skład Jury weszli: wicedyrektor szkoły pani Ewa Wierzba jako przewodniczący komisji, nauczyciel historii Adrian Klawikowski jako naczelny „histeryk”, starszy szeregowy Jarosław Peksa z Żandarmerii Wojskowej oraz Faustyna Cymerman jako przedstawicielka klas II. Zmagania trwały prawie dwie godziny – efekty były zadziwiające: otóż część pytań historycznych przerosła uczestników, musztra wypadła totalnie rewelacyjnie, proporce wyjęły „hafciarkom” z klas trzecich kawał życia, zaś niektóre makiety do szkoły przywiozły specjalistyczne lawety. Słowa uznania należą się przede wszystkim uczniom, którzy tak bardzo zaangażowali się w przygotowania do konkursu, ale także  ich wychowawcom, którzy potrafili zmotywować i wesprzeć swoich podopiecznych.

Niestety ideą konkursu jest wyłonienie jakiegoś laureata – co z resztą uczyniono – została nim klasa IIIf pod opieką merytoryczną pani Kariny Jaroszewskiej. Różnice punktowe między II a III miejscem były minimalne, co pokazuje karta wyników.

 

(Po kliknięciu dostępna większa wersja.)

Nagrodą dla zwycięskiej klasy jest ufundowany przez Wójta Gminy Sierakowice wyjazd do Warszawy do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo uczestnicy będą gośćmi uroczystej gali Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pt. „Bohater drugiego planu” organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Łódzką Szkołę Filmową, którego laureaci – uczniowie klasy IIIC: Julia Stencel, Monika Cyperska oraz Jakub Bigus – zaprezentują swój film pt. „Jan Gosz – Historia dobrem pisana”. To film o człowieku, który w 1980 roku zakładał w Sierakowicach „Solidarność”. Prócz nich filmy pokaże pięć innych ekip z całej Polski. Wśród gości będą wybitni historycy i filmowcy polscy. Patronem honorowym konkursu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej zaś sponsorem Fundacja Banku Zachodniego WBK. Wyjazd odbędzie się w czwartek 3 grudnia.

Oto galeria zdjęć z konkursu – KLIK.

Z opinii uczniów, nauczycieli, Rodziców czy też gości wynika, że uroczystość bardzo się spodobała. Że jest żywy w naszej społeczności duch patriotyzmu – zdrowego, autentycznego, bez polityki i związanego z nią pieniactwa. I to cieszy. Z roku na rok. Taka oto nasza patriotyczna tradycja szkolna.

Jeśli ktoś w  tym kraju potrzebuje dowodów na to, że gimnazjów likwidować nie potrzeba i nie należy, zapraszamy do  nas w przyszłym roku. Efekt – niczym motto naszego patrona – „czynem murowany”.

Cieszmy się w tę 97 rocznicę, że mamy niepodległą Polskę, cieszmy się, że mamy gimnazja w całym kraju, które o tej Polsce pamiętają i o tę Polskę walczą. Codziennie.

Dyrekcja dziękuje organizatorom – paniom Wioletcie Kuczkowskiej, Karinie Jaroszewskiej, panom Witoldowi Sildatkowi, Rajmundowi Spręga, Adrianowi Klawikowskiemu oraz pracownikom obsługi technicznej Mirkowi Bławatowi, Edmundowi Matyce i kierownikowi wszystkich kierowników  - Romanowi Grubie.

 

IV Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych

Dnia 7 listopada 2015 roku drużyna naszej szkoły - „Zamieć pyłowa” – wzięła udział w eliminacjach regionalnych „IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych”, którego organizatorem była „Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna”.

XIV Dyktando Kaszubskie

Dnia 7 listopada 2015r. troje uczniów: Karolina Szulist z klasy 1a, Dominik Miotk z klasy 2a oraz Klaudia Głodowska z klasy 3g reprezentowali naszą szkołę w XIV Dyktandzie Kaszubskim. Tegoroczna edycja Dyktanda odbyła się w Zespole Szkół nr 11 w Gdyni.

Nowa strona społecznościowa

Od dzisiaj rusza nowa strona społecznościowa naszej szkoły „wCzytaj…się”. Zapraszamy wszystkich bibliofili (miłośników książki, nie bibliotekarza) :)

Oto adres: wCzytaj... się