Spotkaniem uczniów klas pierwszych z dyrektorem szkoły i policją

12 września 2014 r. uczniowie oraz wychowawcy klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z dyrektorem szkoły, Krzysztofem Andryskowskim oraz przedstawicielami Policji, mł. asp. Beatą Kurek oraz mł. asp. Jarosławą Kreftą.

Dyrektor przedstawił nowym uczniom ofertę edukacyjno-wychowawczą szkoły i zachęcił uczniów do angażowania się w pracę na rzecz klasy, szkoły oraz środowiska lokalnego.

Panie policjantki natomiast przedstawiły zasady bezpieczeństwa w czasie drogi do i ze szkoły, a także omówiły procedury postępowania w przypadku łamania prawa na terenie szkoły i poza nią.

Zajęcia dla klas pierwszych w przystani "Wiking"

W dniach 10 i 11 września 2014 r. młodzież z klas pierwszych miała okazję wziąć udział w dwugodzinnych zajęciach na Jeziorzie Kamienieckim w Kamienicy Królewskiej. Zajęcia prowadzone pod okiem instruktorów żeglarstwa, m.in. pani Anny Piaseckiej z naszej szkoły, miały na celu zachęcić do uprawniania żeglarstwa i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Uczniowie wzięli udział w krótkim rejsie DZ ("Dezetą"), bezpokładowym jachtem wiosłowo-żaglowym, a następnie mogli spróbować swoich sił na rowerkach wodnych. Przy okazji nauczyli się bezpiecznego zachowania na wodzie oraz w jej pobliżu, np. podczas przebywania na pomoście.

Informacje po wywiadówce

Przekazujemy informacje dla rodziców, które omawiane były podczas spotkania dnia 10.09.2014 r. i dotyczyły:

1. dziennika elektronicznego - proszę pobrać instrukcję obsługi systemu UONET+,
2. projektu edukacyjnego dla uczniów klas trzecich - prezentacja do pobrania,
3. egzaminu gimnazjalnego w 2015 roku - prezentacja do pobrania.

Informacja o dniach żeglarskich

W dniach 10 i 11 września 2014 r. nasze gimnazjum organizuje Dni Żeglarskie w przystani UKS Wiking w Kamienicy Królewskiej dla uczniów wszystkich klas pierwszych. Zaplanowane są następujące atrakcje: rejs po jeziorze Kamienieckim na jachcie klasy DZ trwający około godziny oraz pływanie na rowerkach wodnych, pontonie i łodzi wiosłowej.

Mamy nadzieję przybliżyć naszym uczniom świat żeglarski i zachęcić ich do uprawiania tego sportu.

Wyjazd ten jest możliwy dzięki uprzejmości Wójta Gminy Sierakowice Pana Tadeusza Kobieli, który przydzielił specjalne fundusze na transport uczniów naszej szkoły do przystani w Kamienicy Królewskiej.

Życzymy wszystkim dobrej zabawy i pomyślnych wiatrów.

Harmonogram wyjazdów:

10.09.2014 r. (środa)

Klasa Ia - godz. 8:50-11:20 - opiekunowie: Anita Szczypior, Emilia Syldatk
Klasa Ic - godz. 8:50-11:20 - opiekunowie: Ewa Glińska, Iwona Andraszewicz

Klasa Ib - godz. 11:00-13:20 - opiekunowie: Rajmund Spręga, Mariusz Ros
Klasa Ie - godz. 11:00-13:20 - opiekunowie: Adrian Klawikowski, Anna Budzanowska

11.09.2014 r. (czwartek)

Klasa Ig - godz. 8:50-11:20 - opiekunowie: Elżbieta Matyka, Zofia Laddach
Klasa IIg - godz. 8:50-11:20 - opiekunowie: Wioletta Kuczkowska, Anna Andryskowska

Klasa Id - godz. 11:00-13:20 - opiekunowie: Mirosława Tandek, Tomasz Ziemann
Klasa If - godz. 11:00-13:20 - opiekunowie: Jadwiga Grabowska, Witold Sildatk

Narodowe Czytanie

Dlaczego akurat "Trylogia"?

Prezydent Bronisław Komorowski mówi: W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. "Trylogia" to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. A Narodowe Czytanie to wspaniała okazja, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. I doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.

Odpowiadając na zaproszenie prezydenta RP, poczytamy wspólnie "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

Nasze Gimnazjum  po raz pierwszy wzięło udział w Akcji Narodowe Czytanie z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Spotkanie odbyło się 5 września 2014 r. (piątek) o godz. 8.00 w naszej auli. Narodowe czytanie rozpoczął dyrektor Krzysztof Andryskowski, później Grażyna Paracka  logopeda.

W tle (auli) można było zobaczyć prezentację fotografii z "Trylogii" Henryka Sienkiewicza i posłuchać  muzyki filmowej "Trylogii". Niespodzianką była pamiątkową pieczęć z symbolem Narodowego Czytania, którą nasze gimnazjum otrzymało w ramach przystąpienia do Narodowego Czytania.

Po wspólnym czytaniu w auli gimnazjalnej w każdej klasie zainicjowano dalsze czytanie "Trylogii". Po zakończeniu fantastycznej akcji uczniowie pisali na fiszkach swoje spostrzeżenia dotyczące Sienkiewicza, "Trylogii", wartości czytania. Fiszki te zostały przypięte przez organizatorki gimnazjalnej akcji na specjalnie do tego przygotowanej tablicy wyeksponowanej na terenie gimnazjum.

Dziękujemy uczestnikom spotkania za przybycie i mamy nadzieję że w przyszłym roku będziemy czytać także. Jednak nie zapomnimy o czytaniu codziennym!

Organizatorki Narodowego Czytania
w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach:
Beata Wica-Deik i Grażyna Paracka

Foto: Emanuela Paracka, kl. IIId