Kiermasz używanych podręczników

Kiermasz używanych podręczników odbędzie się w naszej szkole w bibliotece (sala 359) w następujących dniach:
• 23.06.2014 r. w godz. 9:00-14:00
• 24.06.2014 r. w godz. 9:00-14:00
• 25.06.2014 r. w godz. 9:00-12:00

Zainteresowanych sprzedażą oraz kupnem podręczników serdecznie zapraszamy.

Osoby, które chcą sprzedać książkę proszone są o jej podpisanie i wycenę oraz o dostarczenie jej do sali nr 6 do pani Marzeny Garskiej-Bonickiej lub do biblioteki do pani Beaty Wica-Deik.

Beata Wica-Deik

Koncert na rzecz Martyny
Konkurs "Poznaj Las"

Wojewódzki konkurs "Poznaj las"  pod hasłem "Ekosystem lasu"  to już czwarty konkurs przyrodniczy w tym roku szkolnym w naszym gimnazjum. W etapie szkolnym, organizowanym  przez p. Iwonę Andraszewicz, który odbył się 9 maja uczestniczyli członkowie koła "Młodych Przyrodników" oraz chętni uczniowie klas pierwszych i drugich.

Wyniki etapu szkolnego:
I miejsce  - Kamila Młyńska kl. Ie
II miejsce - Wiktoria Ziegiert kl. Ie
III miejsce - Błażej Cymerman kl. IIc oraz  Maciej Kuchta kl. Ig

Do kolejnego etapu mogło zakwalifikować się tylko trzech uczestników, dlatego  zorganizowano dogrywkę. Walka była wyrównana. Ostatecznie do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się Kamila Młyńska, Wiktoria Ziegiert oraz Błażej Cymerman.

Etap wojewódzki odbył się 29 maja, tradycyjne w Gimnazjum im. Adama Loreta w Łęczycach. Była to już XII edycja tego konkursu organizowana przez p. Wiolettę Piankowską nauczycielkę tej szkoły przy współpracy z Nadleśnictwem Strzebielino. Brało w nim udział 43 uczestników z 13 szkół  województwa pomorskiego. Konkurencja była duża, pytania trudne. Po rozwiązaniu testów wszyscy zostali zaproszeni na prelekcję na temat Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, a następnie na obiad.

Z wyników jesteśmy  bardzo zadowoleni. Okazało się, że Błażej Cymerman zajął IV miejsce w województwie, a naszym koleżankom z klasy I niewiele zabrakło do punktowanego piątego miejsca. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w tym  i innych konkursach w kolejnym roku szkolnym.

Członkowie koła "Młodych Przyrodników"

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej Crazy 80's

29 maja 2014 r.  w  na auli naszej szkoły odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki  Angielskiej Crazy 80's. Konkurs zorganizowali:  Iwona Kolka i Beata Sildatk ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu oraz Dariusz Kolka i Witold Sildatk z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Na konkurs zgłosiło się 53 uczestników z 14 szkół  powiatu kartuskiego.

Nasze gimnazjum reprezentowały: Julia Lewna z klasy IIg, Weronika Klasa z IIIf oraz Angelika Wróblewska z IIf.

Komisja w składzie: Maciej Krawczyk - przewodniczący, Wioletta Kuczkowska, Natalia Gronowska, Aleksandra Klaman-Chmielewska i Agnieszka Zelewska, przyznała następujące miejsca:

Kategoria klasy 0-III:

I miejsce - Natalia i Karolina Miotk, Sandra Rejter oraz  Kinga Sychta ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu
II miejsce - Patrycja Teterycz ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie
III miejsce - Paulina Miotk ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu

Kategoria klasy IV-V soliści:

I miejsce - Anna Sildatk ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu
II miejsce - Klaudia Wenta ze Szkoły Podstawowej w Jelonku
III miejsce - Paulina Górlikowska ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach
Wyróżnienia: Maja Dawidowska i Natalia Banaś ze Szkoły Podstawowej w Baninie

Kategoria klasy IV-VI zespoły:

I miejsce - Michalina Pazik, Magdalena Malotka-Trzebiatowska, Izabela Kuling ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie
II miejsce - Zespół "Diamonds" ze Szkoły Podstawowej w Dierżążnie
III miejsce - Magdalena i Zuzanna Myszk oraz Anna Cyperska ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach

Kategoria gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - Paulina Lis z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
II miejsce - Martyna Furman z I LO w Kartuzach
III miejsce - Julia Lewna z Gimnazjum w Sierakowicach
Wyróżnienie: Weronika Klasa i Angelika Wróblewska z Gimnazjum w Sierakowicach

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało nam się przygotować i przeprowadzić konkurs: Dyrektorom - pani Danucie Pioch i panu Krzysztofowi Andryskowskiemu, panu Mirosławowi Bławatowi za obsługę nagłośnienia, dziewczynom prowadzącym - Annie Maszke i Marcie Dominik oraz opiekunom i uczestnikom konkursu.

Konkurs przyrodniczy w Kartuzach

Dnia 29 maja 2014 r. z panią A. Andryskowską byliśmy uczestnikami sejmiku i konkursu przyrodniczego w Gimnazjum nr. 2 w Kartuzach. Zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie testu z zakresu przedmiotów przyrodniczych tj. biologii, chemii, geografii i fizyki. Konkurs rozpoczął wykład na temat oczyszczania ścieków wzbogacony demonstracją ciekawych doświadczeń pana mgr inż. Juliusza Makowskiego z Kartuskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dowiedzieliśmy się różnych przydatnych informacji o  funkcjonowaniu oczyszczalni i ochronie środowiska m.in. co to jest eutrofizacja. Oczyszczalnia to system technologiczny, na który składa się kilka etapów i metod oczyszczania. Pierwszą z nich to  metoda mechaniczna , kolejny etap to oczyszczanie biologiczne i chemiczne.

Po wykładzie odbył się III Kartuski Konkurs Przyrodniczy. Z naszego gimnazjum udział wzięli: Karol Grabowski, Adrian Gojtowski i Adrian Felskowski. Po ogłoszeniu wyników (zajęliśmy V miejsce) wróciliśmy do Sierakowic.

Oto kilka pytań z konkursu:

1) Co to jest współczynnik tarcia?
2) Metody zbierania wodoru.
3) Podaj kilka przykładów mieszanin niejednorodnych i sposoby ich rozdzielania.
4) Na czym polega oczyszczanie biologiczne osadów?
5) Zjawiska pogodowe w atmosferze… i inne.

Po konkursowych zmaganiach zjedliśmy pyszną grochówkę i obejrzeliśmy interesujący film przyrodniczy o „cudach przyrody”.

Martyna Pobłocka, Andżelika Mejna - kl. Ie