Gazeta szkolna "Wykrzyknik" ukazała się po raz setny!

Ten numer szkolnej gazetki zapisze się z pewnością w naszej pamięci na długo, gdyż „Wykrzyknik” ukazał się już po raz setny w naszym gimnazjum.

Początki nie były łatwe, lecz już od samego początku uczniowie przejęli inicjatywę stworzenia dwumiesięcznika. Gdy ogłoszono konkurs na tytuł gazetki, całe grono gimnazjalistów zajęło się tworzeniem czołówki. Swoją pomysłowością i zaangażowaniem zaskoczyli chyba wszystkich. Jednak z wielu propozycji, takich jak np. „Flądra”, „Dynamit”, „Rambo”, czy „Akademia pana K”, wybrano pomysł Malwiny Miotk i Sylwii Myszk –„Wykrzyknik”. Ciekawostką jest to, że od szesnastu lat nie zmieniła się winieta, którą zaprojektowała Iwona Wejher, oraz to, że przez cały ten czas pani Ewa Glińska koordynuje pracę gazetki! I tak dzięki wysiłkowi wielu osób już w październiku 1999 roku ukazał się pierwszy numer „Wykrzyknika”.

Po pierwszym wydaniu gazetki uskrzydleni gimnazjaliścizajęli się urozmaiceniem dwumiesięcznika. Stworzyli niekonwencjonalną ostatnią stronę, prowadzoną przez pomysłowych młodych dziennikarzy. Pierwszą z nich „Fanta-styczną Stronę” redagował Jakub Reclaw. Później powstały jeszcze „Happy End”, „NICO”, „Macoolatura”, „Śmiechoły ze szkoły”, „Poszukiwany, Poszukiwana”. Ostatnią taką stronę redagowały do 2008 roku Karolina Młyńska, Natalia Leyk oraz Weronika Gojtowska, a nosiła ona nazwę „Dawno, dawno temu…”. Wszystkie ostatnie strony cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników i zawsze dodawały uroku gazetce.

Przez szesnaście lat kilkudziesięciu uczniów spisało na kartkach historię naszej szkoły i całego otoczenia, gdyż w „Wykrzykniku” opisywano ważne wydarzenia, które miały miejsce też poza murami naszego gimnazjum czy nawet kraju. Począwszy od wyborów samorządowych, dyskotek szkolnych, wycieczek klasowych, zawodów sportowych, sukcesów naszych rówieśników, a skończywszy na pielgrzymkach z udziałem naszych uczniów, wymianach międzynarodowych, działalności naszych harcerzy oraz finałów WOŚP w naszej gminie. Krótko mówiąc: poruszaliśmy wszystkie ciekawe aspekty naszego życia, zachowując przy tym profesjonalizm.

W setnym numerze warto bardzo gorąco podziękować pani Ewie Glińskiej, która od pierwszego numeru jest z nami i zawsze zachęca wszystkich uczniów do zaangażowania w sprawy gazetki. Następne podziękowania należą się wszystkim dziennikarzom „Wykrzyknika”, których nie sposób wymienić z imienia, gdyż było i jest ich wielu. Niektórzy z nich mają już swoje dzieci, niektórzy są młodziutkimi absolwentami naszej szkoły, a jeszcze inni nadal tworzą historię gazetki. Na koniec wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych czytelników, którzy zawsze nas wspierają na przysłowiowe „dobre i złe”. I dzięki tym wszystkim, z początku tak niewinnie wyglądająca inicjatywa stworzenia nietuzinkowej gazety zamieniła się w pewnego rodzaju kronikę młodzieży, która uczęszczała do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Ze zwykłego dwumiesięcznika staje się z numeru na numer gazetą wielopokoleniową, która w przyszłości, będzie łączyć całe rodziny. Patrząc z takiej perspektywy na przyszłość, na pewno warto kontynuować redagowanie ,,Wykrzyknika” i należy życzyć mu kolejnych stu równie ciekawych, a może i ciekawszych numerów.

Łucja Bendzmer kl. IIe

Wszystkie numery "Wykrzyknika" począwszy od roku 1999 można obejrzeć na naszej stronie internetowej. Są one bowiem dostępne w formacie PDF. Zapraszam do czytania.

Dodatkowo zgodnie z umową można rozwiązać Wielki Konkurs Piętnastolecia Szkoły. Zapraszam do wspólnej zabawy. Rozwiązania można wysyłać do końca marca 2015 r.

Tomasz Ziemann

Informacja o pierwszym dniu wiosny 2015

WITAMY WIOSNĘ
20 marca 2015 r. (piątek)

Uczniowie klas III wraz z wychowawcami  wyjeżdżają na dni otwarte do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie kartuskim.

Uczniowie klas I i II przychodzą do szkoły w kolorowych, wiosennych przebraniach (prośba, aby każdy miał na sobie jeden element garderoby w kolorze zielonym).

Lekcje odbywać się będą zgodnie z planem z dużymi niespodziankami.

1. Od godziny 8:00/8:55 do godziny 12:25 uczniowie klas I i II przebywają pod opieką wychowawców/nauczycieli zgodnie z poniższym harmonogramem  i biorą udział w zaplanowanych działaniach wiosennych.

1A - sala 207 - Anita Szczypior
1B - sala 232 - Rajmund Spręga
1C - sala 16 - Ewa Glińska
1D - sala 117 - do 10:30 Mirosława Tandek, od 10:30 Emilia Syldatk
1E - sala 230 - Adrian Klawikowski
1F - sala 126 - Jadwiga Grabowska
1G - sala 26 - Elżbieta Matyka
2A - sala 28 - Maciej Lewandowski 
2B - sala 107 - Małgorzata Płotka
2C - sala 108 - od 8:55 do 11:40 Adriana Wójtowicz, od 11:40 Wiesława Kuchta
2E - sala 132 - Wioletta Kuchta
2F - sala 115 - Karina Jaroszewska 
2G - sala 215 - Wioletta Kuczkowska 
2H - sala 224 - Witold Sildatk, od 10:30 Joanna Warska
2I - sala 6 - Marzena Garska-Bonicka

2. Harmonogram warsztatów pt.: „Miasto Mojego Życia” prowadzonych przez zespół „Na ostatnią chwilę”:
— 1 grupa 8:00-9:00 (sala pingpongowa) klasy 1A, 2C, 2E,
— 2 grupa 9:00-10:00 (sala pingpongowa) klasy 1B, 1C, 1D, 1E,
— 3 grupa 10:00-11:00 (sala pingpongowa) klasy 1F, 1G, 2F, 2H,
— 4 grupa 11:00-12:00 (sala pingpongowa) klasy 2A, 2B, 2G, 2I.

3. 12:50-13:35 na hali sportowej odbędzie się Mecz Wiosenny (koordynator p. Paweł Michna) klas I i II w dwa ognie (każdą klasę reprezentuje 3-4-osobowa reprezentacja).
Klasy II siadają na trybunach, klasy I na materacach na płycie boiska.

WAŻNE!!!
— Prosimy uczniów klas o przygotowanie warsztatów klasowych, pokazów mody, występów muzycznych, mini turniejów np. gry w warcaby, szachy, scrabble, rummikub itp. (kreatywność mile widziana).
— Przerwy, dożywianie i obiady odbywać się będą zgodnie z planem.
— W razie braku pomysłów prosimy o kontakt z wychowawcą świetlicy Marietą Konkol, pedagogiem szkolnym Wiesławą Płotką, psychologiem Adrianną Wójtowicz lub wicedyrektorem Tomaszem Ziemannem.
— Pamiętajmy o dobrym, wiosennym nastawieniu do zadań. Zapewne wszystko nam się uda!!!
— Po meczu (od godz. 13:45) lekcje oraz zajęcia projektowe odbywają się zgodnie z planem.

ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY I WIELU WIOSENNYCH WRAŻEŃ!!!
Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach

VIII edycja konkursu "Nakrętka i makulatura 2015"
Spotkanie z rodzicami i giełda szkół ponadgimnazjalnych

Dnia 17 marca 2015 r. od godz. 17:00 do 19:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami, na którym zostaną przedstawione cząstkowe oceny z poszczególnych przedmiotów i zachowania w drugim semestrze bieżącego roku szkolnego.

Ponadto w godzinach od 16:00 do 18:30 rodzice uczniów klas III oraz ich rodzice będą mogli zorientować się w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, ponieważ odbędzie się w naszej szkole V Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Szkoły z powiatu kartuskiego i lęborskiego oraz z Trójmiasta zaprezentują swoją ofertę kształcenia na nadzchodzący rok szkolny.

Wkrótce po giełdzie, bo już 20 marca 2015 r. trzecioklasiści wraz z wychowawcami udadzą się na dni otwarte organizowane w szkołach ponadgimnazjalnych. Udział w naszej giełdzie oraz w dniach otwartych mają ułatwić wybranie naszym przyszłym absolwentom wybór dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

17. Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Dnia 13 marca 2015 roku w Gdyni odbyło się 17. Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Razem z grupą gimnazjalistów z Sierakowic wyjechaliśmy w godzinach rannych na to spotkanie. Na miejscu z zaciekawieniem oczekaliśmy na podróżników.   

Jako pierwszy zaprezentował się Walid Barham Ode. Obejrzeliśmy bardzo interesujący film. Autor opowiedział legendę związaną z władcą Inką i księżniczką Juana Curi Ocllo Coya, którzy zostali zamienieni w skalne posągi. Walid odkrył, że jeden dzień w roku o wschodzie słońca uwidacznia się na skale twarz księżniczki.     

Następnie wysłuchaliśmy bardzo interesującą opowieść rodziną Kariny, Marcina Stencelów, którzy ze swoim 7-miesięcznym synkiem wyruszyli na wyprawę w góry Kaukazu. Rok później poznawali Kirgistan i Kazachstan. Poznali wielu przyjaciół, napotkane ludy szczególnie upodobali sobie małego Antośka.       

Z kolei małżeństwo Dorota i Robert Szyjanowscy opowiadali o swojej wyprawie do Kazachstanu. Podróżowali Jeepem, który służył im jako dom i środek transportu. Są zapalonymi podróżnikami od lat 90 ubiegłego stulecia.       

Najciekawszą dla mnie opowieścią był trud podjęty przez Darię i Wojtka, którzy wyruszyli pieszo z Poznania i dotarli do Jerozolimy. Dystans liczył 3,5 tys. km. i został pokonany w ciągu 2 miesięcy. Zmuszeni ominąć ogarniętą wojną Syrię, promem dostali się na Cypr, a następnie do Izraela. Wędrując przez kraje zamieszkane przez katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu obserwowali i na włąsnej skórze doświadczali tego, jaki wpływ ma religia na życie zarówno na jednostki,  jak i na całe społeczeństwa.       

Reasumując muszę stwierdzić, że podziwiam trud i zaangażowanie przedstawionych wyżej podróżników. Podziwiam ich pasje i wytrwałość oraz samozaparcie. Są oni dla mnie wzorem do naśladowania.  

Kamila Młyńska IIe, koło „Europodwórko”