Warsztaty "Klubu Młodego Odkrywcy"

W dniu 23.06.2012 r. sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem panią Ewą Wierzba uczestniczyło w warsztatach "Klubu Młodego Odkrywcy" prowadzonych przez panią Katarzynę i panią Malwinę pracowników Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość  szukania odpowiedzi na pytania, które towarzyszą nam przy odkrywaniu świata. Mogli zastanowić się nad prostym faktem, że każdy z nas niezależnie od wieku może być odkrywcą. Należy tylko postawić sobie pytanie "Czego chciałbym być odkrywcą?" Zajęcia dowiodły, że do odrywania i eksperymentów nie zawsze potrzebne są, bogaty sprzęt i wyszukane odczynniki. Nam do zajęć posłużyły: patyczki do szaszłyków, balony, ocet, soda, mąka ziemniaczana, rodzynki, drożdże i kilka innych prostych urządzeń. Wykonaliśmy balonowe szaszłyki, chemiczne jojo, sprawdzaliśmy jaka reakcja zajdzie pomiędzy płynem do mycia naczyń a sodą, przygotowaliśmy substancję, która nie poddaje się prawom Newtona, do wypełnionego po brzegi wodą naczynia udało nam się włożyć tyle szpileczek, że nikt z nas nie przewidział  takiej liczby. Zajęcia upłynęły w bardzo miłej atmosferze i pobudziły do działania naszą wrodzoną, ale czasami uśpioną ciekawość świata. Ponieważ wakacje to czas poznawania zachęcam do uważnego odkrywania piękna wokół nas.

Zachęcamy także do wykonywania  prostych doświadczeń i zastanowienia się, dlaczego  tak się dzieje. Poniżej instrukcja do wykonania prostego doświadczenia. Życzymy powodzenia.

DROŻDŻOWY BALON

Rozkruszcie i wsypcie drożdże do kubka z ciepłą wodą. Dodajcie następnie trochę cukru i starannie wymieszajcie. Powstałą w ten sposób  mieszaninę przelejcie do butelki o pojemności 0,5 l i na jej szyjkę nałóżcie starannie balon. Odstawcie butelkę w ciepłe miejsce i obserwujcie efekty.

  1. Jakie zaszły zmiany?
  2. Jaki gaz napełnia balon?
  3. Czym odżywiają się drożdże?
  4. Dlaczego dochodzi to tworzenia się gazu który napełnia balon?
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.