Nocka kaszubska

W dniach 19-20 maja 2017 roku uczniowie z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego zostali zaproszeni do Szkoły w Mściszewicach na nockę kaszubską pt. „Kaszubskie biesiadowanie”.

Z naszego gimnazjum uczestniczyło 9 uczniów, uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego pod opieką pani Anny Jereczek. 

Uczniowie z sąsiedniej szkoły byli bardzo mili i serdeczni, przywitali nas bardzo gorąco. Spotkanie rozpoczęto poczęstunkiem swojskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, następnie uczniowie z Mściszewic zorganizowali grę integracyjną, aby lepiej się poznać. 

Potem zwiedzaliśmy wartości kulturowe tej wsi, dowiedzieliśmy się o historii kurhanów, obeszliśmy jezioro oraz odwiedziliśmy „Kaszëbsczi krôm”. Po powrocie grupa z Sierakowic zaprezentowała swoje talenty, czyli przedstawienie kaszubskie „Familiada”, matematyczne nuty kaszubskie, a także przedstawiliśmy film z projektu z j. Kaszubskiego „Jãzëk kaszëbsczi znóny, czë nie znóny na kaszëbsczi wsë”.Podczas nocki kaszubskiej uczyliśmy się też tańców kaszubskich m.in. „Kòwôla”. Śpiewaliśmy pieśni kaszubskie i dobrze się przy tym bawiliśmy.

Drugiego dnia w sobotę odwiedziliśmy miejscowego rzeźbiarza Czesława Birr, dowiedzieliśmy się o rzeźbieniu, obejrzeliśmy mnóstwo prac wyrzeźbionych przez pana Czesia oraz obrazów namalowanych przez jego żonę - panią Sylwię. Dzięki niemu zrozumieliśmy, że nawet niepełnosprawne osoby mogą dokonać rzeczy wielkich. Na koniec spotkania pan Czesław zagrał nam na akordeonie „Kaszëbsczi jezora”, a my przyśpiewywaliśmy. Niestety po spotkaniu musieliśmy już wracać do domów, ale mimo niewyspania, worów pod oczami bawiliśmy się bardzo dobrze i na pewno jeszcze to powtórzymy! 

Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.