mPotęga - Druga wizyta w ZUS i US

W środę 21 października 2015 r. w ramach programu "mPotęga" odwiedziliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy w Kartuzach.  Poznaliśmy zasady funkcjonowania tych instytucji, zakres ich działalności. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób dysponują pieniędzmi publicznymi.

Kierownik ZUS-u, po przedstawieniu historii oraz najważniejszych zadań, zapoznał nas z rodzajami oraz wielkością składek. Mówił, na co odprowadzamy składki, jakie, i ile. Następnie odniósł się do zasiłków oraz urlopów, a także do rent i emerytur.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym wydała nam się wiele ciekawsza. Usłyszeliśmy, czym jest podatek i jakie są jego rodzaje. Dowiedzieliśmy się, co dzieje się z pieniędzmi uzyskanymi z podatków. Potem uczyliśmy się wypełniać PIT-37, co, wbrew naszym przekonaniom, okazało się niezbyt trudne. Usłyszeliśmy także o kasach i paragonach fiskalnych oraz o Narodowej Loterii Paragonowej skierowanej do każdego pełnoletniego Polaka. 

Taka wiedza oraz umiejętności, które zdobyliśmy w środę, 21 października 2015 r., przydadzą się nam na pewno. W przyszłości będziemy mogli świadomie decydować o naszych finansach, o naszym godnym życiu.

Maciej Kuchta z klasy IIIg

Obrazy newsów: logo-mpotega.jpg

Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.