mPotęga - Wizyta w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

W związku z realizacją kolejnego zadania z projektu "Matematyka kluczem do sukcesu" w ramach programu "mPotęga" dnia 14.10.2015 r.  odbyła się wycieczka edukacyjna do Urzędu Skarbowego w Kartuzach oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kartuzach. W wyjeździe wzięło udział czterdzieścioro uczniów i czworo nauczycieli: p. D. Brzeska, J. Grabowska, M. Garska-Bonicka, E. Syldatk.

O godz. 9:15 wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu zostaliśmy niezwykle ciepło i życzliwie przyjęci przez pracownika Urzędu Skarbowego. Spotkanie rozpoczęło się w pomieszczeniu obsługi klienta. Następnie udaliśmy się do niewielkiej sali, gdzie pani prowadząca przedstawiła prezentację multimedialną "Co to jest podatek?" i omówiła zasady funkcjonowania urzędu.

Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje podatków i  na co są one przeznaczane.  Na stroniewww.znaszychpodatkow.pl obliczaliśmy roczną kwotę podatku osoby zarabiającej ok. 5000 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali PIT-37 i wspólnie z panią go wypełnialiśmy .            

Drugim punktem wycieczki była wizyta w ZUS-ie, gdzie również zostaliśmy życzliwie przyjęci. Warsztaty rozpoczęły się projekcją  filmu poświęconego 80 rocznicy działalności ZUS-u. Następnie prowadzący przedstawił i omówił prezentację nt. zadań i zasad funkcjonowania zakładu. Każdy uczestnik otrzymał poradniki dotyczące ubezpieczeń. Dowiedziałam się, że ich działalność polega na zapewnieniu bezpieczeństwa materialnego osobom w podeszłym wieku, niezdolnym do pracy, ofiaromwypadków oraz chorób. Każdy obywatel powinien być ubezpieczony.

Wyjazd bardzo mi się przydał zwłaszcza pobyt w Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu wiem na czym polega płacenie podatku i że jest tak ważne. Były tam bardzo ciekawe i praktyczne zajęcia co bardzo mi się podobało.

Kamila Młyńska z klasy IIIe


Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.