Oszczędzanie, odżywianie i zarabianie z wykorzystaniem matematyki - "mPotęga" to nowy projekt w gimnazjum

Fundacja mBanku (mFundacja) od roku realizuje nową strategię „m jak matematyka”, która zakłada wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji matematycznej w Polsce. Organizacja promuje i dofinansowuje inicjatywy służące rozwijaniu myślenia matematycznego i kształtowaniu umiejętności stosowania matematyki w różnych dziedzinach codziennego życia, również nauki.

W ramach Programu „mPotęga” organizowane są dwa konkursy grantowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu matematyki. Projekty skierowane są do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców lub uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W ramach drugiej edycji programu grantowego „mPotęga”, Fundacja mBanku przyznała 61 grantów (nadesłano 292 wnioski). Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach zgłosiło swój wniosek i otrzymaliśmy grant w wysokości 8 tysięcy złotych. Założeniem projektu jest samodzielne rozwiązywanie przez uczniów problemów edukacyjnych.

Zaplanowane zadania odwoływać się będą do otaczającej rzeczywistości, zawierać będą prawdziwe dane, dostarczać ciekawych informacji, wymagać wykonywania różnorodnych czynności. Będą sprawiać, że matematykę uczeń zobaczy w sposób naturalny i użyteczny. Podejmowane przez zespoły projektowe działania obejmować będą następujące zagadnienia: "Oblicz, jak się odżywiasz?" - dla klas I, "Bądź mądry, oszczędzaj!" - dla klas II, "Ucz się, by zarabiać!" - dla klas III. Ruszamy we wrześniu 2015 r.

Marzena Garska-Bonicka