Wyjazd na Litwę

Dnia 20 listopada 2014 roku nauczyciele Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach: dyrektor szkoły Krzysztof Andryskowski, nauczyciele: Iwona Andraszewicz, Anna Budzanowska, Adrian Klawikowski wraz z uczniami pocztu sztandarowego szkoły: Anną Maszke, Dominiką Płotką i Nokodemem Choszcz wzięli udział w uroczystości uzyskania przez zaprzyjaźnioną szkołę w Pdbrzeziu z Litwy statutu gimnazjum.

Szkoła w Podbrzeziu zaczęła swą działalność w XX wieku. Po wojnie szkoła była początkową, potem siedmioletnią, a od 1952 roku - średnią. Od 1991 roku w Podbrzeziu funkcjonują dwie szkoły: polska  imienia św. Stanisława Kostki i szkoła litewska.  W roku 2014 szkoła uzyskała status gimnazjum. Obecnie w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki uczy się, począwszy od grupy przygotowawczej, 160 uczniów.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, później nastąpiła część  oficjalna, podczas której przedstawiciele szkół i organizacji współpracujących ze szkołą oraz władz lokalnych, zarówno z Polski, jak i Litwy przekazywali gratulacje. W trakcie uroczystości mieliśmy możliwość zapoznania się z licznymi talentami wychowanków szkoły z Podbrzezia. Polskie piosenki wykonywała schola działająca przy lokalnym kościele oraz chór szkolny „Iskierki”. Talent taneczny prezentowali najmłodsi, jak i maturzyści, którzy zatańczyli poloneza. Podczas deklamacji wierszy przez szkolną  grupę teatralną, jedna ze starszych uczennic narysowała obraz przedstawiający szkołę w Podbrzeziu.  Uroczystość zakończyła się odsłonięciem tablicy z nazwą szkoły.

Następnego dnia pojechaliśmy do Wilna, gdzie zobaczyliśmy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół św. Teresy, cerkiew Św. Ducha i katedrę wileńską. Oddaliśmy hołd naszemu patronowi  na cmentarzu na Rossie, gdzie we wspólnym grobie leży matka J. Piłsudskiego oraz Jego serce.

Gratulujemy Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, życzymy kolejnych sukcesów  i mamy nadzieję, że współpraca między naszymi szkołami  nadal będzie kontynuowana.

Anna Budzanowska